Реєстрація
Для реєстрації, будь ласка, авторизуйтесь через

або використовуйте звичайну реєстрацію

Ви ввели некоректний email адрес

Ви не заповнили поле email

Ви не заповнили поле пароль

Поле пароль має бути більше 6 символів

Реєстрація

Реєструючись, ви погоджуєтеся з угодою користувача

Мы определили, что Ваше местоположение не соответствует выбранному Вами городу на портале. Вы можете перейти в каталог своего города .
OK
Закрыть
Терми: назад в Римську імперію

Терми: назад в Римську імперію

       Римські терми були широко поширені по всій Римській імперії: скрізь, де ступала нога римського легіонера, була пізніше побудована терма. Навіть до сьогоднішнього дня, в багатьох країнах Азії, Північної Америки та Європи збереглися водопроводи, дороги, мости та лазні, які побудували Стародавні Римляни.

       Римські лазні складалися з кількох відділень. Всі вони були досить логічні: при вході в лазню була роздягальня, басейн з проточною водою, далі йшли басейни з водою, температура яких послідовно зростала, також у термах можна було почитати книги в бібліотеці і зайнятися гімнастикою в спеціально відведених кімнатах. Перша кімната, яка, по суті, була роздягальнею називалася аподітеріум, друга кімната - фригідаріум-представляла собою басейн з прохолодною водою, яка змінювалася тричі на день. Третя кімната називалася тепідаріум і служила для розігріву тіла. Після відвідувачі переходили в калідаріум, а з нього в безпосередньо в саму баню - судаторіум. Температура повітря тут була 85 градусів Цельсія, ідеальна для рясного потовиділення. Після парної відвідувач заходив у лаваріум, де він обливався холодною водою і мазав аромасло.

       Саме при римських термах був прокладений перший гарячий водопровід у світі. У Римі гаряче водопостачання в той час обслуговувало десятки лазень, загальною площею до 11 гектарів, а до кінця першого століття нашої ери в Римі було близько півтори сотні громадських лазень.

       Як приватні, так і суспільні римські лазні відрізнялися розкішним оздобленням - мармурові басейни, підлоги, золоті та срібні рукомийники - все тут говорило про те, що терми це частина культури римлян, навіть їх культ. Можна сказати, що для римлян терми були чимось на зразок клубів зараз. Громадяни проводили там багато вільного часу, спілкувалися, радилися, вирішували важливі проблеми, обмінювалися новинами і плітками. А в перервах між Парена відвідувачі їли, слухали музику і плавали в басейнах.

Схожі статті
Історія лазні: звідки вона до нас прийшла?

Історія лазні: звідки вона до нас прийшла?

         Лазня зародилася від способу митися у вогнища, в закритому приміщенні з можливістю сполоснутися водою. На Русі люди милися у великих російських печах, а в індіанців була та ж традиція і їх лазня дуже нагадує російську піч! Але давайте проведемо невеликий екскурс в історію, і дізнаємося де ж все-таки з'явилися перші справжні лазні, і якими вони були!         Вперше лазня згадується у 6 тис. до Різдва Христового. Вже тоді єгипетські жерці розуміли важливість чистоти тіла і милися разом у великих лазнях по 4 рази на день. У Стародавньому Єгипті була велика кількість лазнь, доступних кожному. Відвідування лазні і помірність в їжі вважалося одним із запорук здоров'я і довголіття. Ще 1, 5 тисяч років тому в Індії лазня вважалася відмінним способом збереження гігієни та здоров'я. Кам'яне приміщення з відкритим вогнем посередині - перша Грецкая лазня, лазня спартанців.         Але в стародавні часи найбільше лазня користувалася популярністю в Римі. Правда, назвати це просто популярністю мало, скоріше це можна назвати культом. Навіть при зустрічі в Стародавньому Римі казали «Як потієш?». Для римлян лазня була не просто місцем, де вони милися і оздоровлювалися - тут читали вірші, співали, малювали і просто проводили час з друзями. Приватні та громадські римські лазні (або як їх прийнято називати - терми) були зроблені зі смаком і розкішшю, прикрашені золотом.         Перші лазні на Русі з'явилися в 5 - 6 століттях. У лазню ходили всі - від самих багатих і знатних до найбідніших. При цьому походи в лазню нерідко супроводжувалися церемоніями і ритуалами. Лазню дозволялося будувати всім у кого було достатньо землі, оскільки вона повинна бути розташована на великій відстані від дому. На Русі в домашніх лазнях щосуботи вся родина парилася разом, а в громадських чоловіки і жінки на різних сторонах.         Відповідно з одним древнім трактатом десять переваг, які надає лазня: ясність розуму, свіжість, бадьорість, здоров'я, силу, красу, молодість, чистоту, приємний колір шкіри і увагу гарних жінок. Тому очевидно, що наші предки по всьому світу протягом тисячоліть любили і ходили в лазню!
Короткий екскурс в історію сауни

Короткий екскурс в історію сауни

        Якщо про історію лазні відомо дуже багато, то про появу саун відомо набагато менше. Точне походження слова «сауна» залишається невідомим. Імовірно, воно з'явилося у Візантійської імперії, і було перенесено слов'янами у фінські групи. Але достеменно відомо, що сама ідея сауни з'являлася в світі не один раз. Подібні будова були в Стародавній Русі, в поселеннях корінних американців, а також в Японії та Мексиці.         Спочатку, сауна була поглиблена в землю. По суті, це була яма, накрита дахом. У неї насипали дрова, розпалювали вогонь, а потім закидали туди камені. Коли камені ставали дуже гарячими, їх поливали водою, що створювало сильний пар, який і обігрівав приміщення.         Після перших саун-ям почали у слов'ян з'явилися сауни-кабіни. У кутку кімнати будували вогнище з камінням, який мав отвір для виходу диму. Коли вогнище розгоралося до межі, отвір і двері закривали, а камені поливали водою до утворення такого пара, що не видно нічого далі власної руки. З цього випливає, що сауна в древнє часи не була, як зараз прийнято вважати, з сухою парою.        Традиції використання сауни з'являлися і пропадали майже у всіх країнах, тільки у Фінляндії люди ніколи не переставали використовувати сауну як місце для особистої гігієни та оздоровлення. Саме з прихильною Фінляндії, сауна поширилася в інші країни світу.        На початку 17 століття фінські сауни почали з'являтися в Америці. А після олімпіади в Берліні, де фінські атлети побудували свою лазню, сауна стала популярною у всій Європі, а після поїздки американського президента Ліндона Джонсона, в США стало дуже престижно мати домашню сауну.        Однак, країною - рекордсменом за кількістю саун залишається Фінляндія. Тут більшого всього саун: на 5 млн. жителів - 1,5 млн. саун. Вони є не тільки місцем для миття, а й для розслаблення і спілкування. Фіни настільки люблять сауну, що навіть політики проводять ділові зустрічі і переговори в них.        Зазвичай зустрічі в сауні супроводжуються подальшим вечерею з пивом ;)
Турецька лазня або хамам: яка вона була?

Турецька лазня або хамам: яка вона була?

Перші турецькі лазні або хамам з'явились в 7 столітті. Вважається, що до Туреччини вони прийшли від арабів, а ті, в свою чергу, перейняли традицію паритися в лазні від римлян. Саме тому прадідом хамама є римські терми. Поширення і популяризація хамамів в Азії йшла в ногу з ісламом. Пророк Мухаммед рекомендував користуватися лазнями: «Чистота - половина віри» (Муслім, Тахарет, 1). Чистота тіла і душі єдина в ісламі, таким чином турецькі лазні і сьогодні існують в усіх ісламських країнах. Назва «хамам» походить від арабського слова «хам», яке означає «жарко». Спочатку хамами обігрівалися за допомогою великого казана з водою, а пара, яка утворювалась в процесі кипіння, подавалась за допомогою дірочок в стіні і підлозі. Будова кімнат, подібно римським термам, передбачало плавний перехід температури: кімнати з легкою температурою повітря, теплою і гарячим вологим повітрям. На величезній території розташовувалися басейни з гарячою і холодною водою. Оскільки у турків існувала ціла культура паріння, а відвідування хамама було більш ніж гігієнічною процедурою, в лазні також можна було сходити в бібліотеку, на тренувальний майданчик і в сад для роздумів, ну і звичайно, в кімнату відпочинку, де танцювали східні красуні. Для жінок відвідування лазні було подібно святу: вони красиво одягалися і йшли пліткувати з подругами. У ці дні в лазні був жіночий день. На дверях просто вішали мотузку як знак того, що вхід дозволяється тільки жінкам.