Реєстрація
Для реєстрації, будь ласка, авторизуйтесь через

або використовуйте звичайну реєстрацію

Ви ввели некоректний email адрес

Ви не заповнили поле email

Ви не заповнили поле пароль

Поле пароль має бути більше 6 символів

Реєстрація

Реєструючись, ви погоджуєтеся з угодою користувача

Мы определили, что Ваше местоположение не соответствует выбранному Вами городу на портале. Вы можете перейти в каталог своего города .
OK
Закрыть
Лазня офуро - історія традицій і культури японського народу

Лазня офуро - історія традицій і культури японського народу

Японські національні лазні (офуро) так само як і російські і фінські з'явилися ще в стародавні часи. Розкопки свідчать про те, що вже в перші століття нашої ери у жителів Японії існували певні традиції миття - в першу чергу омивалися сумішшю золи і лушпинням рису, а після «варилися» в дерев'яних бочках.

Офуро як спосіб миття з'явилася неспроста: для приготування мила потрібно було вбивати звірів, а це суперечило культурі та релігії японців - буддизму, тому вони вирішили використовувати для миття воду погарячіше.

Поява офуро також позитивно впливала на здоров'я в зимово-осінній період. Оскільки в Японії дуже висока вологість, при низькій температурі посилюється відчуття холоду. Будинки в той час майже не опалювалися, тому що це було дуже дорого. У силу традицій буддизму японці одягалися досить легко, адже тваринні матеріали – шерсть - використовувати не можна було. Таким чином, виникла необхідність грітися щодня і для жителі Японії вирішили використовувати лазню.

Процедура паріння в офуро включає кілька етапів. Насамперед людина ополіскується і пірнає в дерев'яну бочку фурако. Вона розрахована на 6 осіб, а температура в ній підтримується на рівні 50 градусів. При цьому занурення відбувається лише до грудей.

Наступною екзотичною процедурою було занурення у ванну з кедровою тирсою. Також туди домішували трави і листя, а тирсу попередньо пропитували арома маслами. Людина занурювалась по груди і тирсу вбирала з організму токсини.

Ще одна процедура, без якої не обходився банний обряд знаті в Японії, це масаж прогрітою галькою. Цю традицію зараз активно застосовують в СПА салонах. Тепла галька не тільки прогрівала, але заряджала і розслабляла організм.

Заключаючим акордом паріння в Японії було і є чаювання. Заварений за всіма традиціями трав'яний чай зміцнює тіло і дух. Чай також компенсує втрату вологи організмом. Завершується паріння в японскій бані традиційно відпочинком в спеціально відведеній для цього кімнаті.

Бані інших народів світу так чи інакше схожі один на одного, офуро ж можливо в силу того, що країна походження відірвана від інших географічно, не має аналогів.

Схожі статті
Історія лазні: звідки вона до нас прийшла?

Історія лазні: звідки вона до нас прийшла?

         Лазня зародилася від способу митися у вогнища, в закритому приміщенні з можливістю сполоснутися водою. На Русі люди милися у великих російських печах, а в індіанців була та ж традиція і їх лазня дуже нагадує російську піч! Але давайте проведемо невеликий екскурс в історію, і дізнаємося де ж все-таки з'явилися перші справжні лазні, і якими вони були!         Вперше лазня згадується у 6 тис. до Різдва Христового. Вже тоді єгипетські жерці розуміли важливість чистоти тіла і милися разом у великих лазнях по 4 рази на день. У Стародавньому Єгипті була велика кількість лазнь, доступних кожному. Відвідування лазні і помірність в їжі вважалося одним із запорук здоров'я і довголіття. Ще 1, 5 тисяч років тому в Індії лазня вважалася відмінним способом збереження гігієни та здоров'я. Кам'яне приміщення з відкритим вогнем посередині - перша Грецкая лазня, лазня спартанців.         Але в стародавні часи найбільше лазня користувалася популярністю в Римі. Правда, назвати це просто популярністю мало, скоріше це можна назвати культом. Навіть при зустрічі в Стародавньому Римі казали «Як потієш?». Для римлян лазня була не просто місцем, де вони милися і оздоровлювалися - тут читали вірші, співали, малювали і просто проводили час з друзями. Приватні та громадські римські лазні (або як їх прийнято називати - терми) були зроблені зі смаком і розкішшю, прикрашені золотом.         Перші лазні на Русі з'явилися в 5 - 6 століттях. У лазню ходили всі - від самих багатих і знатних до найбідніших. При цьому походи в лазню нерідко супроводжувалися церемоніями і ритуалами. Лазню дозволялося будувати всім у кого було достатньо землі, оскільки вона повинна бути розташована на великій відстані від дому. На Русі в домашніх лазнях щосуботи вся родина парилася разом, а в громадських чоловіки і жінки на різних сторонах.         Відповідно з одним древнім трактатом десять переваг, які надає лазня: ясність розуму, свіжість, бадьорість, здоров'я, силу, красу, молодість, чистоту, приємний колір шкіри і увагу гарних жінок. Тому очевидно, що наші предки по всьому світу протягом тисячоліть любили і ходили в лазню!
Легендарні Сандуновські лазні в Москві - найстародавніші лазні на Русі!

Легендарні Сандуновські лазні в Москві - найстародавніші лазні на Русі!

          Коли в 1808 році на Неглинній був відкритий комплекс чоловічих лазень, туди натовпами повалив народ. Тут були відділення для простих смертних і смертних блакитних кровей, для чоловіків, жінок, сімей.           «Сандуни» все ж більше розраховані на представників сильної статі, за 200 з гаком років існування, відвідати і попарити там свої кістки встигло чимало знаменитих, багатих і красивих чоловіків: Пушкін, Чехов, навіть Джон Траволта, коли приїжджав до Москви.             Спочатку власником лазень був Сила Миколайович Сандунов. Його ім'я легендарні сауни носять і досі. Протягом 19-го сторіччя комплекс неодноразово змінював господарів. Один з них запропонував побудувати на місці старих бань щось зовсім нове, те, чого Москва ще не бачила.            У 1896 році сауни були добудовані і відкриті. Тут була передбачена особлива, на ті часи інноваційна система подачі води з Москви річки та артезіанської свердловини глибиною 700 футів. Висвітлювалися приміщення від власної електростанції. Вона була такою потужною, що з її допомогою висвітлювали навіть церемонію коронації Миколи II. Крім парилень, в комплекс входили готель, ресторан, зоологічний та книжковий магазини.           У вересні 2011 року на честь своєї 203-річної річниці Сандуновські лазні знову відчинили для відвідувачів відреставровані двері. Як і колись, тут вісім номерів, кожен з яких має свою історію і зберігає таємниці знаменитих відвідувачів. Окремий VIP-номер являє собою міні-парилку з басейном, кімнатою відпочинку і комфортабельною вітальнею.          Сучасна вивіска на сауні говорить: «Чоловічі лазні вищого розряду». Праворуч від головного входу розташовується перукарня, ліворуч - «Ресторанні». Красиве внутрішнє оздоблення, комфортабельність і чоловічий дух і досі залучають сюди численних відвідувачів.
Турецька лазня або хамам: яка вона була?

Турецька лазня або хамам: яка вона була?

Перші турецькі лазні або хамам з'явились в 7 столітті. Вважається, що до Туреччини вони прийшли від арабів, а ті, в свою чергу, перейняли традицію паритися в лазні від римлян. Саме тому прадідом хамама є римські терми. Поширення і популяризація хамамів в Азії йшла в ногу з ісламом. Пророк Мухаммед рекомендував користуватися лазнями: «Чистота - половина віри» (Муслім, Тахарет, 1). Чистота тіла і душі єдина в ісламі, таким чином турецькі лазні і сьогодні існують в усіх ісламських країнах. Назва «хамам» походить від арабського слова «хам», яке означає «жарко». Спочатку хамами обігрівалися за допомогою великого казана з водою, а пара, яка утворювалась в процесі кипіння, подавалась за допомогою дірочок в стіні і підлозі. Будова кімнат, подібно римським термам, передбачало плавний перехід температури: кімнати з легкою температурою повітря, теплою і гарячим вологим повітрям. На величезній території розташовувалися басейни з гарячою і холодною водою. Оскільки у турків існувала ціла культура паріння, а відвідування хамама було більш ніж гігієнічною процедурою, в лазні також можна було сходити в бібліотеку, на тренувальний майданчик і в сад для роздумів, ну і звичайно, в кімнату відпочинку, де танцювали східні красуні. Для жінок відвідування лазні було подібно святу: вони красиво одягалися і йшли пліткувати з подругами. У ці дні в лазні був жіночий день. На дверях просто вішали мотузку як знак того, що вхід дозволяється тільки жінкам.
Терми: назад в Римську імперію

Терми: назад в Римську імперію

       Римські терми були широко поширені по всій Римській імперії: скрізь, де ступала нога римського легіонера, була пізніше побудована терма. Навіть до сьогоднішнього дня, в багатьох країнах Азії, Північної Америки та Європи збереглися водопроводи, дороги, мости та лазні, які побудували Стародавні Римляни.        Римські лазні складалися з кількох відділень. Всі вони були досить логічні: при вході в лазню була роздягальня, басейн з проточною водою, далі йшли басейни з водою, температура яких послідовно зростала, також у термах можна було почитати книги в бібліотеці і зайнятися гімнастикою в спеціально відведених кімнатах. Перша кімната, яка, по суті, була роздягальнею називалася аподітеріум, друга кімната - фригідаріум-представляла собою басейн з прохолодною водою, яка змінювалася тричі на день. Третя кімната називалася тепідаріум і служила для розігріву тіла. Після відвідувачі переходили в калідаріум, а з нього в безпосередньо в саму баню - судаторіум. Температура повітря тут була 85 градусів Цельсія, ідеальна для рясного потовиділення. Після парної відвідувач заходив у лаваріум, де він обливався холодною водою і мазав аромасло.        Саме при римських термах був прокладений перший гарячий водопровід у світі. У Римі гаряче водопостачання в той час обслуговувало десятки лазень, загальною площею до 11 гектарів, а до кінця першого століття нашої ери в Римі було близько півтори сотні громадських лазень.        Як приватні, так і суспільні римські лазні відрізнялися розкішним оздобленням - мармурові басейни, підлоги, золоті та срібні рукомийники - все тут говорило про те, що терми це частина культури римлян, навіть їх культ. Можна сказати, що для римлян терми були чимось на зразок клубів зараз. Громадяни проводили там багато вільного часу, спілкувалися, радилися, вирішували важливі проблеми, обмінювалися новинами і плітками. А в перервах між Парена відвідувачі їли, слухали музику і плавали в басейнах.